top of page

čt 02. 11.

|

Nieuwpoort

Kondiční plavba - trim plachet na závodní A31 začátek listopadu

Tří až čtyřdenní kondiční plavba zaměřená hlavně na manipulaci s různými plachtami a jejich trim. Na závodní plachetnici Archambault A31 budeme mít celkem 9 různých plachet, které budeme využívat na maximum (jak jen síla větru dovolí).

Registrace jsou uzavřeny
Zobrazit další události
Kondiční plavba - trim plachet na závodní A31 začátek listopadu
Kondiční plavba - trim plachet na závodní A31 začátek listopadu

Čas a místo

02. 11. 2023 9:00 – 05. 11. 2023 14:00

Nieuwpoort, Watersportlaan 11, 8620 Nieuwpoort, Belgie

Posádka

O události

Kondiční plavba zaměřená hlavně na práci s různými plachtami a jejich trim. Vyjíždět budeme z mariny v Nieuwpoortu v Belgii a do stejného přístavu se budeme každý večer vracet. 

Trénovat budeme na závodní plachetnici Archambault A31, která je vybavena celkem devíti plachtami. K dispozici budeme mít klasickou hlavní plachtu se třemi refy, genu, klasickou menší kosatku (J4) s jedním refem, těžký gennaker - reacher, střední gennaker - runner, těžký spinnaker - runner, bouřkovou hlavní plachtu a bouřkovou kosatku. Vyjíždět budeme za téměř každého počasí - loď bez problémů zvládne vítr do 45 uzlů (máme vyzkoušeno z lednové plavby), vlny na mělké vodě bývají maximálně 2 metry vysoké. Plachty na zadák použijeme, pokud nebude vítr příliš silný.

První den začneme nastrojením hlavní plachty a jedné z předních plachet (vybereme podle předpovědi na den). Pak už vyrazíme na moře a budeme trénovat plavby ve všech možných i nemožných kurzech. První den budeme jezdit konzervativně - přeci jen si musíme zvyknout na kormidlování pínou. Od ruhého dne už to vezmeme naplno - nastoupáme si proti větru, pak vytáhneme spi/gen a svezeme se zpátky dolů, zkusíme bočák, zadobok, ostrou stoupačku - a to pořád dokola, dokud se nám manipulace a trim plachet nedostane pod kůži.

A31 je rychlá loď, která i při slabém větru bez problémů atakuje rychlost 7 uzlů a do skluzu jde už při větru kolem 16-20ti uzlů. Pokud tedy budou vhodné podmínky, užijeme si i spoustu zábavy - maximální rychlost dosažená s touto lodí minulým majitelem je 23 uzlů.

Ve všech dnech bude program podobný, budeme zkoušet různé plachty a zdokonalovat jejich trim s cílem přiblížit se k maximálním možným výkonům.

Základní cena 8 900,- Kč za osobu obsahuje náklady na loď a spotřebovanou naftu. Neobsahuje poplatky za navštívené přístavy (pokud bychom se vždy nechtěli vracet do Nieuwpoortu) ani dopravu a jídlo. 

Dopravu do Belgie a zpět si každý řeší individuálně. Příjezd již ve středu večer a přespání na lodi je po domluvě možné. Stravovat se budeme společně na lodi, případně vyrazíme do restaurace. Náklady na jídlo si budeme dělit rovným dílem.

Maximální počet účastníků je 4 + skipper.

Možnosti dopravy do Nieuwpoortu:

  • Letecky do Bruselu - letiště Zaventem - zkratka BRU (např. s www.brusselsairlines.com). Posádku mohu ve středu večer autem vyzvednout na letišti BRU a odvézt do Nieuwpoortu.
  • Autem přes Norimberk, Frankfurt, Kolín, Cáchy a Brusel přímo do Nieuwpoortu (z Prahy něco přes 1000km a 10 hodin cesty)

Severní moře v zimě může být poměrně náročná jachtařská oblast, kvalitní offshore oblečení včetně vysokých bot mohu jen doporučit. Spát budeme na lodi, je potřeba si přivézt teplý spacák (v noci bývá na lodi jen 5-10° C).

Archambault A31 je závodní dvoukajutovka s kormidelní pínou. Loď je vybavena a certifikována pro offshore plavby (>60nm od pobřeží).  Na palubě máme samonafukovací vesty a harnesy pro všechny členy posádky, záchranný ostrůvek, AIS vysílač i přijímač a EPIRB bóji a další nezbytné bezpečnostní vybavení. K navigaci používáme palubní počítač s programem ADRENA a kompletními mapami - sdílená obrazovka v kokpitu umožňuje jeho vzdálené ovládání.

Na lodi není teplá voda ani sprcha (budeme využívat zázemí v přístavu), nenajdeme na ní ani chlazenou ledničku. Máme k dispozici dvouplotýnkový plynový vařič i běžnou lodní toaletu s nádrží na black water.

Aktuální pozici lodi dle AIS je možné sledovat na adrese www.marinetraffic.com

Sdílet událost

bottom of page