top of page
Vyhledat

Normandské ostrovy září 2019 - část první

Termín plavby: 6. – 13.září 2019


Loď: L’Alliance, Béneteau First 31.7 (2005)


Trasa: Granville (Normandie,Francie) – Saint Cast le Guildo – Sark – St. Peter Port (Guernsey) – St. Helier (Jersey) – Granville


Upluto: 217 NM


Posádka: 4 + skipper


Den první – příjezd, nalodění

Větší část posádky vyráží autem z Bruselu a cestou nabíráme Josefa na letišti v Charleroi. Cesta přes Francii je trochu zdlouhavá, ale vše probíhá bez komplikací a v Granville jsme dokonce o chvilku dříve.


Než převezmeme loď a naložíme veškerý proviant je už večer. Uléháme a nemůžeme se dočkat odražení od mola.

Den druhý – vzhůru za dobrodružstvím

V Granville je kolísání hladiny mezi přílivem a odlivem zhruba 8 metrů. Okno pro vyplutí je široké zhruba 5 hodin, kdy je pro nás nad prahem mariny dost vody. Máme možnost vyrazit ve 4 ráno nebo kolem poledne. Kvůli ranní tmě, neznámé lodi a lehce nezkušené posádce volím pozdější termín.

Ráno zařizujeme poslední nákup a v 11:30 odvazujeme lana a odrážíme. Na motor vyplouváme z mariny, pak hned vytahujeme hlavní plachtu a genu. Přestože nefouká ani 8 uzlů, loď se rozeběhne rychlostí 4 uzlů.


Zhruba po hodině plavby stáčíme na jih směr Mont-Saint-Michel a místo geny dáváme spinnaker. Loď se krásně nese po hladkém moři a kláštěr se nám přibližuje.


Později odpoledne opět měníme kurz, tentokráte na západ, stahujem spinnaker a s plnými plachtami uháníme k Saint-Cast-Le-Guildo. Vítr zesiluje na 4Bf a my letíme 7 uzlů.


Marina v Saint-Cast nemá práh, takže nemusíme čekat na příliv a vyvazujeme se krátce po šesté večer. Dnes jsme v pohodovém tempu upluli 37 NM.

Den třetí – noční přeplavba

Cílem dnešní plavby je malebný ostrov Sark. Čeká nás cca 70 NM, takže plánujeme noční plavbu. Abychom do neosvětlené zátoky nezajížděli ještě před rozbřekem, vyplouváme opět kolem poledne.


Vítr nám dnes není nakloněn a tak si občas vypomáháme motorem. Teprve kolem půlnoci se trochu rozfouká. Máme to ze zadoboku, tak rolujeme genu a vytahujeme spinnaker. Konečně to zase jede. Vítr zesiluje ke 4Bf a tak opět měníme plachty. Navíc jsme už dost blízko k ostrovům a tak až do svítání stavíme loď do driftu a pomalu splouváme k našemu cíli. Krátce po rozednění se už vyvazujeme na bójku v zátoce Havre Gosselin. Po rychlé snídani nafukujeme dinghy a podnikáme výsadek na ostrov.


Procházka po ostrově se vydařila. Při návratu do zátoky nás trochu trápí zvedající se vlny. Podle aktualizované předpovědi má foukat přímo do zátoky a tak se rozhodujeme pro přesun do Saint Peter Port na Guernsey. Vítr zesiluje na 5Bf, vlny se zvedají a posádka lehce trpí mořskou nemocí. Motorujeme až do přístavu.

Den čtvrtý – znovu na Sark

Dnes máme odpočinkový den, ale ne zas tak moc. Chceme obeplout Sark a vrátit se do přístavu. Vítr nám však nepřeje a postupně slábně až mizí docela. Posádka zkouší spinnaker, ale ani s ním se skoro nehýbeme. Za slabého větru se ploužíme zpět do Saint Peter Portu.
34 zobrazení1 komentář

1 Comment


Iska Lednická
Iska Lednická
Feb 17, 2022

Krásná, dobrodružná, první plavba. Mohla jsem si všechno odškrtnout - koupání v moři, francouzský croissant, anglickou snídani, majáky a samozřejmě východy a západy slunce. Na lodi si každý může vyzkoušet úplně všechno, kapitán má odvahu dát kormidlo do ruky i nezkušeným řidičům (i když by možná líp řídili ty tuleni, které jsme potkávaly ;-) ). Jen nikomu nevěřte, že se nic zajímavého nestane, pokud si půjdete lehnout během noční přeplavby. Málem jsem celé žúžo dobrodrúžo prospala. Poprvé na moři a rozhodně to stálo za to!

Like
bottom of page