top of page
Vyhledat

Kyklády, červen 2021

Aktualizováno: 17. 2. 2022

Originálně tuto rekreační plavbu plánujeme na červen 2020. Kvůli covidu ji však o rok odkládáme.

Ještě před odjezdem nás čeká zásadní rozhodnutí. Původně rezervovanou Beneteau Oceanis 43 s gennakerem společnost prodala a na náhradní lodi stejného typu není gennaker ani spinnaker k dispozici. Nabízejí nám trochu větší Bavaria 46 CR, rok výroby 2006, kde by bylo možné gennaker použít. Po dlouhém váhání beru Bavárku - zpětně musím připustit, že to nebyla úplně dobrá volba.


Do Athén se dopravujeme odděleně - z Prahy, Vídně, Ostravy a Bruselu. Nakonec se všichmi šťastně shledáváme v marině Kalamaki (z letiště tam jede autobusová linka).

Už při přebírání lodi se ukazuje, že loď není v úplně dobré kondici - asi hlavně zanedbanou údržbou.


Nefungují následující přístroje:

  • anemometr

  • rychloměr

  • osvětlení magnetických kompasů

  • mapový ploter nepřijímá GPS

  • loď není vybavena radarovým odražečem (prý to v Řecku není povinná výbava)

Technici z charterovky nejsou schopni problémy odstranit a my nechceme čekat několik dnů na specialistu elektrikáře. Rozhodujeme se tedy vyplout. Místo mapového plotru budeme používat Navionics na mobilu (roční licenci hradí charterovka), GPS pro zápisy do lodního deníku budeme odečítat z chytrých hodinek s jachtařskou aplikací, rychlost a směr větru odhadneme. Jako nejproblematičtější se nakonec v noci ukázalo chybějící osvětlení kompasů.

Dále při plavbě zjišťujeme, že sice máme horn do mlhy, ale nejsme z něj schopni vyloudit žádné troubení.

Plán cesty

Neděle: Athens -> Sounion (24 nm) - kotvíme v zátoce, nad zátokou je starý chrám Pondělí - úterý: Sounion -> Páros (80 nm) - noční plavba, přístav Středa: Páros -> Naxos (20 nm) - přístav Čtvrtek: Naxos -> Mýkonos (25 nm) - marina Pátek: Mýkonos -> Síros (25 nm) -přístav / zátoka Sobota: Síros -> Kýthos (25 nm) - přístav Neděle: Kýthos -> Lavrion (40 nm) - přístav Pondělí: Lavrion -> Athens (30 nm) - marina

Realita

Jak už to ale na moři bývá, počasí naše plány hatí. V neděli fouká málo a ještě špatným směrem. Takže uskutečněná plavba je nakonec trochu jiná:

Kalamaki -> Aigina -> Mykónos -> Náxos -> Sífnos -> Sérifos -> Kýthos -> Kea -> Kalamaki

Za deset dnů jsme upluli 371 nm, absolvovali dvě noční plavby (Aigina -> Mykónos, Kea -> Kalamaki), zažili krásné koupání v teplém a čistém moři, navštívili několik starověkých památek a malebných kostelíků. Těsně před příjezdem do Kalamaki jsme také projeli sice krátkou , ale intenzivní jarní bouřkou.


Můj dík za pohodově strávených 10 dnů patří celé posádce ve složení Radka, Bára, Fero, Petr, Tomáš, Jenda a Tomáš.


A tady máme záznam trasy po jednotlivých dnech:

33 zobrazení2 komentáře

2件のコメント


Tomáš Pánek
Tomáš Pánek
2022年2月26日

Byl jsem na moři s mnoha kapitány. A zkušenosti jsou různé. Ale s Filipem pojedu kdykoliv. A Kyklády jsou pro mě nejlepší jachetní oblast. Doufám, že to nebylo naposledy.

いいね!

ゲスト
2022年2月20日

Filip je skvělý kapitán, se kterým kdykoliv pojedu na moře znovu. Plavba byla výborně navržena a s ohledem na počasí a náladu posádky i v průběhu zpřesňována. Na každé plavbě s Filipem oceňuji jeho metodický přístup k posádce, jak nás učí rozumět moři, lodi, kormidlování atd. Myslím, že se nám to všem zúročilo při bouřce, která nás v závěru zastihla....byli jsme připraveni a každý věděl, co má dělat a společně jsme to zvládli. Fakt jsme všichni v tu chvíli ocenili, co vše jsme se za předcházející dny naučili, včetně nočních přejezdů...Prostě totálně profi připraveno a lidsky pojato :-)

いいね!
bottom of page